piątek, 5 kwietnia 2013

Wystawowe gołębie pocztowe


 
Poza wspomnianą rasą wystawowego niemieckiego gołębia pocztowego należy wyróżnić kilka innych ras z hodowli europejskich i amerykańskich. U wielu naszych rodzimych hodowców wiele z podanych poniżej ras jest bardzo popularnych nie mniej ni z opisany w oddzielnym artykule wystawowy gołąb niemiecki .



 
gołąb pocztowy holenderski


     Nazywany jest również gołębiem pocztowym ozdobnym (Nederlandse Tentoonstellingspostduif). Na ogół pokrojem przypomina ptaki poprzedniej rasy. Różni się tylko większym wzrostem i bardziej krępą budową ciała. Profil głowy pięknie łukowato zaokrąglony, dziób gruby, średnio długi.
     Jest to dość popularna rasa. 



 
gołąb pocztowy belgijski
Na ogół znany jest pod nazwą antwerpskiego wystawowego (Show Antwerp). Odznacza się krótkim tułowiem, bardzo silnym kośćcem, dużą, bardzo wypukłą głową, krótkim i grubym dziobem z silnie rozwiniętą woskówką, ale o gładkiej powierzchni.
     Łatwo go rozpoznać własnie po głowie. Głownie w oczy rzucają się jakby nadęte kościste poliki.



 
Gąłąb pocztowy angielski ozdobny
Ten znany gołąb angielski (Show Homer). Jest to odmiana wielkich gołębi o bryłowatej budowie ciała, grubym kośćcu, krótkim upierzeniu i krótkim ogonie. Część czołowa głowy jest mocno wydłużona, tak że oczy znajdują się w większej odległości od woskówek niż od karku. Dziób bardzo mocny, lecz krótki, uchylony w dół; linia jego profilu z głową tworzy półkole. Małe białe oczy są otoczone wąskimi obwódkami barwy rogowej.

     Wymiary: długość całkowita 38 - 41 cm, długość dzioba 18 - 22 mm, długość skrzydła 22 - 25 cm, rozpiętość skrzydeł 69 - 77 cm, obwód tułowia 29 - 32 cm, wysokość nogi 10 - 11 cm, długość ogona 11 - 12,5 cm;



Gołąb pocztowy sportowy - Show Racers
  Oprócz wyżej opisanego, hodowcy angielscy posiadają i inne odmiany ozdobnych gołębi pocztowych. Taką odmianą jest gołąb pocztowy wystawowy (Exhibition Homer), przedstawiony na zdjęciu obok. Odznacza się on płaskim czołem, bardzo wydłużoną częścią twarzową głowy, i krótkim, grubym dziobem. Do grupy gołębi pocztowych 
 wystawowych włączono również prawdziwego pocztowego (Genuine Iiomer), mającego czoło wypukłe, dziób mocny, krótki, oczy białe, ogon krótki i wąski. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się gołąb pocztowy sportowy (konkursowy), którego oryginalna nazwa brzmi Show Racers lub Show Pen Racers. Łączy on zalety wyczynowego gołębia pocztowego z pięknem swego wyglądu: głowa ładnie uwypuklona, pierś silnie rozwinięta, ogon krótki, nogi mocne, upierzenie obfite, dobrze przylegające do ciała.

Amerykańskie fermy nastawione na przemysłową produkcję gołębi mięsnych (Squab plant) już od roku 1895 rozpoczęły intensywną hodowlę gołębi pocztowych zwanych Squabing Homer lub Utility Homer. Zewnętrzne cechy upodabniają je do wyczynowych gołębi pocztowych latających, ale celem ich doskonalenia jest przede wszystkim utrwalenie utylitarnych cech ilościowych (duża płodność i szybki wzrost). Dąży się więc tam do rozmnożenia linii i rodzin jak najbardziej płodnych i szybko rosnących.

     Od roku 1920 w USA krzyżowano pocztowego gołębia mięsnego (Utility Homer) z płodnymi rasami mięsnymi Carneau i kingiem mięsnym. Dzięki temu otrzymano tam nową rasę amerykańskiego gołębia pocztowego, którą tu pokrótce opiszemy. 



 
American Giant Homers


     Gołąb pocztowy olbrzymi (American Giant Homers). Ma on niemal wszystkie cechy gołębi pocztowych, ale jest o wiele większy i cięższy - samice ważą 610 - 700 g, samce 680 - 770 g. Jest to gołąb typu mięsnego. W specjalnych fermach produkuje się ptaki tej rasy na skalę przemysłową, pod nazwą Pigeon Plant. W Stanach Zjednoczonych Ameryki nosi on nazwę Squab Plant. W ostatnich latach wytworzono także ozdobną odmianę typu wystawowego.

     W Szwajcarii znane są dwie rasy otrzymane w ubiegłym stuleciu ze skrzyżowania gołębi pocztowych - gołąb z Eichbiihl i gołąb Poster.


1 komentarz:

  1. Wspaniałe ptaki. Do mnie najbardziej trafiła odmiana belgijska.

    OdpowiedzUsuń