nawet wywiezione bardzo daleko, i po paru okrążeń wokół wypuszczenia szukają drogi, wracają do gołębnika, z którego ich zabrano....
- przykłady szybkości lotu tych ptaków:
W roku 1854 pewien gołąb pocztowy przeleciał odległość ok 319 km, jaka dzieliła Dijon od Paryża, w 4 godziny i 20 minut, pokonując tę trasę z szybkością 1230 m na minutę, czyli 73 km na godzinę. Inny gołąb pocztowy w roku 1872 odbył lot na trasie długości 980 km z miasta Liege (w Belgii) do Saint-Sebastian (w Hiszpanii), pokonując tę odległość w 8 godzin, czyli z szybkością 2040 m na minutę, a więc 122 km na godzinę. Wyników wielu konkursów lotowych organizowanych na całym świecie można ustalić, że szybkość lotu gołębi pocztowych mieści się w granicach od 60 do 122 km na godzinę, zależnie od sprawności gołębia i temperamentu ptaka, od odległości, jaką pokonuje i siły wiatru, od stanu pogody, ukształtowania terenu, jego natury geochemicznej oraz od treningu i tresury ptaka.
Szybkość lotu oblicza się dzieląc pokonaną przez gołębia odległość, przez czas przelotu od momentu wypuszczenia ptaka do chwili jego przybycia do gołębnika. Szybkość wyraża się w kilometrach na godzinę lub w metrach na minutę.
Moje najszybciej lecą jak usłyszą że nasypuje im żarcia do miski ;p
OdpowiedzUsuńhaha tak tak :D do takich rzeczy jak jedzenie to są najszybsze :D
OdpowiedzUsuńOne wypatrują swojego hodowcy czy nie idzie z kubkiem :D
OdpowiedzUsuńMoje takie są gdy jakis gołąb cos zmajstruje to lecą go zdziobać za kare xd
OdpowiedzUsuńTak, tak! Jak się inaczej policzy to... inaczej wychodzi!
OdpowiedzUsuńDzięki, zastanawiałam się właśnie, jak szybko potrafi polecieć gołąb, jestem wielką fanką gołębi, uważam, że to przepiękne stworzenia.
OdpowiedzUsuń