piątek, 20 grudnia 2013

Idealny gołebnik

Jak dobrze zagospodarować gołębią przestrzeń i urządzić im przytulny domek?


 


Decyzja o zbudowaniu własnego gołębnika  nie podejmuje się pochodnie, trzeba ją dobrze przemyśleć oraz zaprojektować. Kiedy już hodowca przyjmie konkretne postanowienie, stoi przed nim szereg  dalszych wyborów. W pierwszej kolejności jest lokalizacja gołębnika.


  • Minerały budowlane
Do budowy gołębnika można użyć  zarówno drewno jak i z cegieł. Murowane gołębniki  nagrzewają się szybko ale jednak dłużej tez utrzymują nagromadzone ciepło. Wybór należy od preferencji budującego.

Budowa odpowiedniego gołębnika przekłąda się na późniejsze lepsze lub gorsze warunki hodowlane.  Hodowcy opiekują się gołebiami w gołebnikach różnego typu (pawilonowe, ogrodowo, strychowe, słupowe) albo w zwykłych segmentach gniazdowych, w postaci pojedynczych skrzynek albo ich zestawów, zawieszonych pod okapami dachów czy na ścianach budynków gospodarskich, urządzone dla jednej lub więcej par gołębi. Niegdyś, zwłaszcza na wsi, budowano gołębniki na slupach przykrytych daszkiem. W krajach śródziemnomorskich gołębniki budowano także w kształcie wieży; dawały one schronienie setkom, a nawet tysiącom par gołębi. We Francji i Włoszech gołębniki wieżowe budowano z cegieł, a w Egipcie - z prętów i gliny lub nie wypalanej cegły.

  • Budowa gołębnika
Warunkiem koniecznym trwałości naszego gołębnika są fundamenty. Najczęściej wylewa się beton,
Zależy od ilości hodowlanych gołębi .W gołebniku powinny być osobne półki na gniazda. Zależy od wielkości i szerokości gołębia.


 


WYLOT : dostosowany jest do typu hodowli i do rasy gołębi. Gdy gołębie 
są trzymane na wolności wylot 
umieszcany jest bardzo wysoko dla lepszej ochrony wnętrza gołębnika.




WENTYLACJA:  Ważne żeby ni było wilgoci i dopasować odpowiednią wentylację Co do termiki, bez odpowiedniej temperatury nie ma formy ani sprawnej (niewymuszonej) wentylacji trzeba dbać o to żeby nie było zbyt wielkiej różnicy temp. między dniem, a końcem nocy i wczesnym porankiem.



  Rasowe gołębie pocztowe ale także inne rasy hoduje się w gołębnikach urządzonych na strychach (poddaszach) domów lub w pawilonach albo w wolierach zbudowanych w ogrodzie lub na podwórzu. Gołębnik z oknami na północ jest zbyt chłodny, dlatego powinien być skierowany frontem na wschód lub południowy wschód, aby promienie słoneczne wpadały do wnętrza przez większą część dnia.

OŚWIETLENIE:   Jak każde pomieszczenie powinno mieć oświetlenie (okna)
 W naszym gołębniku powinien być otwory okienne. Okna powinny mieć 
zasłonę tzn w okresie letnim
 istniała możliwość ich wyjęcia i zastąpienia metalową siatką.
Szczególnie na wiosnę i późną jesienią hodwca musi dołozyc wszelkich starań  by do wnętrza dostawały się promienia słoneczne.

 

AKCESORIA:
KARMIKI i POIDŁA: Muszą być tak zrobione, żeby nie ubrudziły pokarmu swoimi odchodami.





   WANNA: Poprawia samopoczucie gołębi. Warto zapewnić gołębiom kąpiel raz na tydzień, a w okresie pierzenia dwa razy w tygodniu. Jako dodatek do wody można wlać octu lub specjalną sól kąpielową dla gołębi - stosowany jest na czyszczenie pór z kurzu i wpływa na zdrowe upierzenie.
 


 WOLIER:  Dzięki gotowym wolierom plan zmieni się w praktyczny budynek hodowlany.






 Na co trzeba zwrócić uwagę przy konstrukcji gołębnika?
  1. Czy są potrzebne zgody budowlane w odpowiednich urzędników?
  2.  W jakiej wielkości powinien być gołębnik ?
  3. Jaką wybrać dla niego lokalizację?
  4. Jakie są najlepsze materiały budowlane?
  5. Czy uwzględnić miejsce na wolier ?


Powinniśmy mieć dodatkową izolatkę dla gołębi chorych!!

2 komentarze: